Słowa kluczowe: nawilżacze powietrza, osuszanie powietrza, wilgoć, wilgotność powietrza,

DrukujKlimatyzacja i wentylacja


NAWILŻANIE POWIETRZA W DOMU
NAWILŻANIE POWIETRZA W DOMU

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma istotny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na elementy wyposażenia domu. Gdy jest zbyt sucho odczuwamy drapanie w gardle, trudniej nam oddychać, a w przesuszonych drewnianych meblach, parkiecie pojawiają się szczeliny. Z kolei nadmierna wilgotność sprawia, że odczuwamy chłód mimo zadawalającej temperatury, a warunki takie sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 50 - 60%, a za jej utrzymaniem na tym poziomie odpowiada przede wszystkim system wentylacyjny.

 


Nawilżać czy osuszać?

Problem z utrzymaniem pożądanej wilgotności pojawia się w sezonie grzewczym, gdy z jednej strony ograniczamy wentylację (bo przecież ucieka ciepło), a z drugiej, mroźne powietrze zewnętrzne zawiera bardzo niewiele pary wodnej. W efekcie przy bardzo ograniczonej wentylacji para wodna wytwarzana przez mieszkańców nie wydostaje się na zewnątrz, co zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, często ponad dopuszczalne granice.
Natomiast przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji, ale bez możliwości regulowania intensywności wymiany powietrza, podczas dużych mrozów dochodzi do wysuszenia powietrza wewnętrznego. Dzieje się tak dlatego, że np. przy temperaturze zewnętrznej -10 °C, zawartość pary wodnej w napływającym powietrzu nie przekracza 1,7 g/m3 (wilgotność ok. 80%). Po podgrzaniu do 20 °C w pomieszczeniu, powietrze to będzie miało wilgotność jedynie 15% i po pewnym czasie doprowadzi do przesuszenia całej jego objętości.

 


Jak temu zaradzić?

O poziomie wilgotności powietrza w pomieszczeniu poinformuje nas wilgotnościomierz, który za kilkadziesiąt złotych można kupić, np. w markecie budowlanym. Obserwacja jego wskazań pozwoli na dostosowanie intensywności wentylacji do aktualnych warunków atmosferycznych. W pewnym stopniu taką samoczynną regulację możemy uzyskać dzięki zamontowaniu w oknach nawiewników higrosterowanych, regulujących intensywność wentylacji zależnie od wilgotności powietrza wewnętrznego. W systemach wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, oprócz sterowania intensywnością wymiany powietrza, można zamontować dodatkowo nawilżacze utrzymujące wilgotność powietrza na ustalonym poziomie. Prostym sposobem na podwyższenie wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach będzie też ustawienie przenośnych nawilżaczy mechanicznych lub ultradźwiękowych wytwarzających mgiełkę wodną.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj