Słowa kluczowe: hydromasaż, łazienka, wanna,

DrukujŁazienka


WANNY Z HYDROMASAŻEM

Domowe wanny z hydromasażem nie są już czymś niezwykłym. Są świetnym miejscem relaksu i odpoczynku. Niestety, ich cena jest dość wysoka i nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Jednak, jeśli ktoś zdecyduje się na ten zakup, będzie bardzo zadowolony, ponieważ wanna z hydromasażem przynosi wiele korzyści, nie tylko tych odprężających, ale także zdrowotnych.

 

Wanny

Wanny mogą być zrobione z różnych materiałów i mogą mieć różne kształty. Do najpopularniejszych należą wanny akrylowe o tradycyjnym prostokątnym kształcie lub wanny narożne. Innymi tworzywami, z których wykonuje się wanny są stal i żeliwo.

Zanim przystąpimy do zażycia hydromasażu powinniśmy pamiętać o kilku sprawach:

. Przed wejściem do wanny powinno się wziąć prysznic.
. Nie wolno stosować płynów do kąpieli wytwarzających pianę! (do hydromasażu można wykorzystać olejki do aromaterapii). W takiej kąpieli nie powinno się siedzieć dłużej niż 20 minut.
. Kiedy chcemy wyczyścić wannę, należy stosować do tego tylko delikatne środki. Wanny nie wolno mocno trzeć. Trzeba się tym zająć zaraz po kąpieli.
. Należy pamiętać o częstej dezynfekcji i o tym aby od czasu do czasu usunąć zanieczyszczenia z dysz i ssaku.
. Wannę trzeba osuszać poprzez włączenie dmuchawy po kąpieli.

 

Hydromasaż

trzy rodzaje hydromasażu


1. Masaż powietrzny - Działa na organizm relaksująco i jest nazywany inaczej masażem perełkowym. Są dwa warianty wanien z tym rodzajem hydromasażu. Jedna jest tańsza, z otworami na dnie, a druga droższa, z dyszami na dnie. W pierwszej wersji kompresor albo dmuchawa wtłaczają powietrze do cienkich przewodów. Całe powietrze jest kierowane do komór pod dnem wanny, skąd powietrze wydostaje się do wanny poprzez małe otwory. Drugi rodzaj to hydromasaż z dyszami na dnie. Podobnie jak w pierwszym przypadku to kompresor wtłacza powietrze, ale nie do przewodów, ale do dysz umieszczonych w dnie.

2. Masaż wodny lub wodno-powietrzny - Są to inaczej bicze wodne. Taki masaż opiera się na masowaniu ciała poprzez bardzo silne strumienie wody zmieszanej z powietrzem. Woda przepływa przez obieg zamknięty w wannie. Obieg jest wymuszany pompą. Woda jest zasysana ssakiem znajdującym się na dnie, a wypuszczana dyszami. Dysze są umieszczone tak, aby masować te części ciała które tego najbardziej potrzebują np. kręgosłup. Istnieje możliwość regulacji natężenia i kierunku strumienia wody.

3. Masaż ultradźwiękami - Jest to masaż połączony z emisją fal ultradźwiękowych. Fale przenikają przez skórę i powodują kurczenie i rozluźnianie się mięśni. Zapobiegają zmianom i poprawiają elastyczność skóry.

 

Sterowanie

dwa sposoby sterowania hydromasażem.

1. Sterowanie pneumatyczne - Hydromasaż obsługuje się poprzez przyciski na brzegu wanny. Natężenia masażu powietrznego nie można regulować, za to masaż wodny reguluje się specjalnym pokrętłem. Masaż możemy włączyć dopiero wtedy, gdy woda osiągnie poziom wyższy niż wyloty dysz bocznych. Niestety ten rodzaj mechanizmu nie ma żadnych czujników, więc trzeba pilnować, aby nie pracowało bez wody! To może doprowadzić do spalenia urządzenia.

2. Sterowanie elektroniczne - Tutaj również wszelkie przyciski sterujące są na obrzeżu wanny. W droższych wersjach sami możemy programować rodzaj, intensywność i długość trwania masażu. Ten układ jest wyposażony w czujniki poziomu wody - chroni to pompę przed spaleniem.

 

Sposoby dezynfekcji

1. Ręczny - Ten sposób polega na włożeniu specjalnej tabletki lub płynu dezynfekującego w pojemnik w wannie i uruchamianiu po kolei wszystkich programów. Następnie opróżniamy wannę z wody i ponownie napełniamy ją czystą wodą i jeszcze raz uruchamiamy hydromasaż.

2. Automatyczny - Ten system polega na włączeniu przycisku dezynfekcji umieszczonego w wannie i wszystko się dzieje automatycznie. Jedyne co trzeba robić to kontrolować stan środka o dezynfekcji. W wannie z automatyczną dezynfekcją trzeba zainstalować dodatkowy przewód z zimną wodą, która będzie płukać wannę po odkażaniu. Dodatkowo można jeszcze wannę ozonować.

 

Poprawna instalacja

W łazience gdzie znajduje się wanna z hydromasażem powinna być sprawna wentylacja, a wanna musi być podłączona do: instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz wodnej.

 

Zabezpieczenia

Instalację elektryczną, którą mamy w domu należy chronić wyłącznikiem różnicoprądowym (różnicówką) o czułości min. 30 mA. Wanna musi być podłączona do osobnego obwodu elektrycznego, który będzie chroniony bezpiecznikiem o czułości 16 A. Te części, które będą pod napięciem muszą być zabezpieczone przed wodą. Metalowy stelaż, bateria wannowa, pompa i dmuchawa muszą być uziemione.

 

Montowanie wanny

1. Wannę ustawiamy na wypoziomowanej podłodze i umieszczamy na specjalnym stelażu.
2. Stelaż powinien mieć nóżki z ustawianą wysokością i gumowymi podkładkami.
3. Przerwę między wanną a ścianą wypełniamy silikonem.
4. Podłączenie i uruchomienie instalacji oraz próbę szczelności należy przekazać specjaliście.
5. Wannę można obudować. Najlepiej zastosować w tym celu obudowę gotową - specjalnie przygotowaną przez producenta dla konkretnego modelu wanny z hydromasażem.

 

Gwarancja

Gwarancja na hydromasaż jest przyznawana zazwyczaj na 2 lata, a na wannę nawet na 10 lat. Jednak, aby gwarancja została przyznana trzeba korzystać z usług autoryzowanego serwisanta.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj