Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


KOLEKTORY SŁONECZNE - CZY TO SIĘ OPŁACA?
dodano: 2011-09-19 13:42:02

Kolektory słoneczne wykorzystywane są w Polsce głównie do podgrzewania wody użytkowej w obiektach mieszkalnych, sportowych, hotelach. W naszym klimacie bowiem, tylko w niewielkim stopniu mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń (głównie w okresie jesiennym i wiosennym). Aczkolwiek przy bardzo dobrej ciepłochronności budynku i dużej powierzchni kolektorów udział energii z tego źródła w bilansie grzewczym może być znaczny.

 


Geograficzne położenie Polski
sprawia, że energia słoneczna docierająca do ziemi na naszym obszarze wynosi średnio ok. 1000 kWh na m² powierzchni w ciągu roku. Jednak jej dopływ w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany - ponad 3/4 tej wartości przypada na miesiące ciepłe: maj – wrzesień. Oczywiście nie całą potencjalnie dostępną energię słoneczną udaje się wykorzystać, gdyż zależy to od efektywności przejmowania ciepła przez układy solarne. Zysk energetyczny tych urządzeń w skali roku wynosi przeciętnie 400 - 500 kWh/m² powierzchni kolektora.

 


Rodzaje kolektorów słonecznych
Obecnie najczęściej montowane są dwa typy kolektorów - płaskie oraz rurowe.
Pod względem efektywności w ciepłych porach roku są one bardzo podobne, ale zimą, dzięki zdecydowanie lepszej izolacji termicznej, kolektory rurowe przekazują znacznie więcej ciepła. Dobrą izolację zapewnia bowiem dwuścienna rura osłonowa z próżnią między ściankami. W kolektorach rurowych różny też może być sposób przekazywania ciepła. W modelach CPC energia cieplna przekazywana jest bezpośrednio do czynnika w obiegu grzewczym, a paraboliczne zwierciadła umieszczone za rurą próżniową skupiają promieniowanie w szerokim zakresie kąta padania promieni słonecznych. W systemie heat-pipe energia cieplna pobierana jest przez ciepłowód – hermetyczną rurkę miedzianą wypełnioną cieczą o niskiej temperaturze wrzenia – i przekazywana do kondensatora omywanego przez czynnik w obiegu grzewczym.

 


Budowa instalacji solarnej
Kolektory można łączyć w zestawy o wymaganej powierzchni, przyjmując średnio 1,5 – 2 m² na każdą osobę korzystającą z ciepłej wody. Kolektory współpracują ze zbiornikiem biwaletnym magazynującym ciepłą wodę, którego pojemność powinna wynosić przynajmniej 50 litrów/osobę. Instalacja solarna zawiera też pompę obiegową, zbiornik wyrównawczy, układy zabezpieczające przed wzrostem ciśnienia oraz system sterowania.

 


Czy to się opłaca?

Opłacalność montażu instalacji solarnej zależy przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepłą wodę. Szacunkowo zwrot nakładów inwestycyjnych przy intensywnym korzystaniu z ciepłej wody przez czteroosobową rodzinę nastąpi po 8 – 12 latach.
 

 

Ważne!

Kolektory słoneczne można zakupić także przez Internet, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Fachowej porady podczas takiego zakupu mogą udzielić pracownicy Pasażu BUDTRADE.pl, na którym sprzedawane są kolektory oferowane przez Hurtownię LONG z Dąbrowy Górniczej.

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj