Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Newsy rynkowe

Powrót do listy aktualnościDrukujNewsy rynkowe


ODPOWIADAMY NA PYTANIA INTERNAUTÓW!
dodano: 2011-10-03 12:21:17

 

Pan Marcin z Jaworzna pisze:
Kończę budowę domu. Mam w planach ocieplenie go, ale boję się, że nie zdążę z wszystkimi pracami przed zimą. Czy mogę zaczekać z wykończeniem ocieplenia tynkiem do wiosny?

 

Odpowiadamy:
Wyprawa tynkarska jest obowiązkowym elementem ocieplenia domu. W szczególnych przypadkach, np. gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają ułożenie tynku, można jednak wstrzymać się z wykonaniem wyprawy tynkarskiej, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy.

 

 

Obok funkcji dekoracyjnej, tynk pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą – chroni warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. Dlatego też nie można z niego zrezygnować całkowicie. Podczas okresu „beztynkowego”, czyli np. w przerwie zimowej, ochronę ocieplonej elewacji stanowić może jednak podkładowa masa tynkarska, którą obowiązkowo trzeba położyć na zatopioną warstwę zbrojącą ocieplenia. Tak zabezpieczona elewacja wytrzyma na pewno do wiosny. Wtedy, jak najszybciej należy położyć tynk, oczywiście, jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą.

 

Należy pamiętać, że właściwy dobór warstwy wykończeniowej ocieplenia jest bardzo ważny i powinien zostać przeprowadzony, m.in. w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ocieplanej ściany, z uwzględnieniem warunków, w jakich użytkowany będzie układ ociepleniowy.


 

Jaki tynk zastosować?
Na rynku dostępna jest cała gama rodzajów i kolorów tynków, z których można wykonać wyprawę tynkarską.
Godne polecenia są tynki mineralne lub akrylowe o handlowej nazwie Atlas Cermit. Z tym, że mineralne zaleca się wtedy, gdy stosujemy wełnę jako materiał termoizolacyjny, natomiast akrylowe przeznaczone są na styropian.
Tynki silikatowe Atlas Silkat i silikonowe Atlas Silkon, droższe od mineralnych i akrylowych, polecane są zarówno na systemy ociepleń ze styropianem jak i na wełnę. Wykorzystuje się je na elewacjach, dla których wymagane jest zachowanie swobodnego przepływu pary wodnej, oraz na znajdujących się w strefach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza.


 

Co położyć pod tynk?
Każdy tynk wymaga zastosowania, przed jego położeniem, właściwego podkładu. Podkłady, oprócz funkcji zabezpieczającej, redukują chłonność podłoża i ułatwiają nakładanie tynku.
Większość producentów oferuje do poszczególnych rodzajów tynków specjalnie dla nich przeznaczone podkłady. Warto wykorzystać taki „zestaw”, aby wykończenie tynkiem było trwałe i estetyczne.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj