Słowa kluczowe: budowa, garaż, pomieszczenie gospodarcze, zezwolenie,

DrukujDziałki i grunty


MIEJSCE NA GARAŻ I POMIESZCZENIE GOSPODARCZE

Wbrew pozorom, wybór miejsca na garaż czy pomieszczenie gospodarcze nie należy do sprawy mało istotnej. Istnieją bowiem wytyczne, których musimy się trzymać. A ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje w postaci, chociażby grzywny.

 


Na naszą korzyść warunki, które jeszcze do niedawna dość rygorystycznie, rozmieszczały usytuowanie dodatkowych budynków oraz innych obiektów na działce, uległy nowelizacji. Weszła ona w życie 8 lipca 2009 roku, i w zdecydowanej mierze złagodziła przepisy. Mianowicie dopuszcza sytuowanie budynków o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości do 3 m, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jednakże ściana budynku, która jest zwrócona w stronę graniczącej posesji nie może posiadać okien czy drzwi. Wiążę się to głównie z kwestią prywatności wobec sąsiadów, lecz nie tylko. Ograniczenia te, stosuje się również w momencie, gdy druga strona granicy nie posiada budynku.


Niestety, na tym się kończą udogodnienia. Zmianie nie uległa obowiązująca odległość między budynkiem gospodarczym, zwróconym w stronę granicy ścianą z otworami, a ścianą budynku mieszkalnego, znajdującego się na graniczącej posesji. Odległość między ich ścianami minimalnie może wynosić 8 m. To samo tyczy się "sąsiedztwa" z budynkiem zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej lub, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.


Podane odległości dotyczą niewielkich budynków gospodarczych, które uzupełniają zabudowę mieszkaniową i służą wyłącznie celom "udogodnieniowym" konkretnego domu. W chwili, prowadzenia działalności hodowlanej (np. posiadanie kurników) na terenie działki , na szeroką skalę, sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Związane jest to z wpływem na środowisko tego rodzaju przedsięwzięć.


Ponadto, oczywistym faktem jest, że zanim zaczniemy stawiać tego rodzaju budynki, musimy otrzymać zgodę na ich budowę. W zasadniczym stopniu to właśnie ona reguluje kwestie odległości. W celu uzyskania zezwolenia należy zgłosić się do odpowiednich organów, które się tym zajmują. Formalności związane z otrzymaniem zezwolenia na garaż czy pomieszczenie gospodarcze przebiega tak samo, jak dla budynku mieszkalnego. W przypadku pomieszczenia gospodarczego nie musimy ubiegać się o zezwolenie, gdy jego powierzchnia nie przekroczy 25 m2.


 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj