Słowa kluczowe: altana, dom, drewno, grill, ognisko, ogród, palenisko, projekt, rośliny,

DrukujUrządzanie ogrodu


ALTANA AŻUROWA

 

Chcesz kompleksowo przygotować swój ogród na letnie biesiadowanie? Oprócz stałego grilla albo paleniska powinniśmy mieć także miejsce gdzie przyjmiemy gości. Jeśli mamy odpowiednio przestronny taras to problem znika, gorzej jeśli takowego nie posiadamy. Warto wtedy pomyśleć o altanie.

 

Altana jest nie tylko piękną ozdobą każdego ogrodu - dzięki niej nawet w młodym ogrodzie znajdziemy schronienie w upalny dzień. Ciekawą propozycją jest altana ażurowa - może być częściowo otwarta. Ozdobiona pnączami będzie przytulnym miejscem odpoczynku oraz schronieniem dla mebli ogrodowych.
 

Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie - zabudować część ścian, a nawet część dachu. Odpowiedni dobór materiałów i odpowiednie przygotowanie się do prac jest również bardzo ważne. Altanę można wykonać samemu. Nie jest to skomplikowane zadanie, niemniej należy pamiętać o kilku szczegółach związanych z budową, tak żeby wyszła nam ładna konstrukcja a nie skonstruowany naprędce szałas.

 

BUDOWA

  • DREWNO - musi być zabezpieczone impregnatem barwiącym, chroniącym przed owadami i grzybami.
  • KOTWY - należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i kształt altany, a następnie w odpowiednich miejscach, równo rozmieścić kotwy (tyle ile kątów ma mieć altana). Należy je zabetonować w ziemi w dołkach o głębokości 90 cm i szerokości 30 cm (te przy których będą pnącza nie muszą być zabetonowane).
  • SŁUPY KONSTRUKCYJNE I WIENIEC - słupy altany wstawia się w osadzone w podłożu stalowe stopu i przykręca się śrubami. Następnie słupy łączy się do góry dopasowanym wcześniej wieńcem .
  • PODŁOGA - wierzchnią warstwę ziemi należy wybrać na głębokość około 20 cm. Następnie na 15 centymetrowej warstwie piasku i suchej zaprawie, układa się płyty piaskowca (około 5cm grubości). Połączenia zaspoinować należy zaprawą cementową.
  • KROKWIE - konstrukcję dachu zbija się na ziemi. Najpierw zbija się gwoździami połowę krokwi (ma być ich tyle, ile kotew), co drugą. Dokładnie trzeba wyważyć punkt ciężkości szczytu dachu. Potem dokłada się pozostałe krokwie i dach można osadzić na słupach (przymocować za pomocą metalowych łączników).
  • DACH - w trójkątach dachu, które mają być wypełnione przybija się okólki "pajęczyny". Listwy montuje się od najdłuższych (na końcach krokwi) do najkrótszych, co 60 cm. Następnie w każdym trójkącie przybija się listwy rozchodzące się promieniście.
  • WYKOŃCZENIE - całość należy pomalować bejcą. W prześwitach ażurowego dachu można zamontować wiklinowe maty. Aby częściowo zasłonić altanę można zamontować pomiędzy słupy gotowe kratownice. Alternatywą dla nich mogą być zwijane rolety zamontowane na wieńcu. Wzdłuż kratownic i obok słupów można posadzić pnącza.

 

Kiedy pnącza pokryją całą altanę stanie się ona idealnym miejscem dla przyjęcia gości. A jeśli wkomponujemy gdzieś niedaleko grill ogrodowy lub palenisko, stworzymy sobie magiczny zakątek do biesiadowania. Musimy tylko dobrze rozplanować sobie miejsce w naszym ogrodzie oraz użyć materiałów, które będą się dobrze komponować z resztą otoczenia.

 





Komentarze (1)

świetny artykuł. planuję wlasnie budowe altany w ogrodzie, niestety aura zimowa narzie mnie wstrzymu...

świetny artykuł. planuję wlasnie budowe altany w ogrodzie, niestety aura zimowa narzie mnie wstrzymuje:)

Komentarz z dnia 28.01.2010 r. zamieszczony przez BobB.

odpowiedz

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj